Mláďata zebry Hartmannové v ZOO Ústí nad Labem
Na konci července se v ústecké zoologické zahradě narodila další dvě mláďata zebry Hartmannové, v historii chovu (od roku 1975) se jedná o 96. a 97. hříbě v pořadí. Obě mláďata jsou klisničky a na svět přišly v noci 27. a 29. července, jejich matkami jsou sedmnáctiletá klisna Doris a šestnáctiletá Unita, otce mají stejného a je jím jedenáctiletý Eddi.
Momentálně již obě mláďata tráví většinu dne se svými matkami na dvorcích za pavilonem zeber, kde si zvykají na okolní svět. Zůstanou zde zhruba čtyři týdny, jednak kvůli klidu, jednak kvůli tomu, že obě klisny budou v nejbližších dnech opět připuštěny. Pravděpodobně v září je návštěvníci uvidí v menším šotolinovém výběhu, kam nyní se svou matkou Ulišou chodí první letošní hříbě – hřebeček, který se narodil 1. června. Ústecká zoo momentálně chová největší stádo těchto vzácných kopytníků v rámci prestižní organizace EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií); čítá celkem 13 jedinců – deset dospělých zvířat (dva hřebce a osm klisen) a tři letošní mláďata.
Zebra Hartmannové byla pojmenována po manželce Dr. George Hartmanna, německého geografa a badatele. Je pro ni charakteristický úzký pás příčných pruhů nad kořenem ocasu a výrazný kožní lalok na krku, nemá pruhované břicho. Je to nejjižněji se vyskytující druh zebry, žije pouze v Namibii a ostrůvkovitě v Jihoafrické republice. V Mezinárodní červené knize ohrožených druhů je zapsán v kategorii „vulnerable“ (= zranitelný), v přírodě nejvíce trpí ztrátou přirozeného prostředí, zejména kvůli chovu hospodářských zvířat (oplocení vodních zdrojů apod.).