Na výlet do Staré Boleslavi
Stará Boleslav proslula vraždou knížete Václava, ale málokdo ví, že spolu s mladší částí města – Brandýsem nad Labem – tvoří dvojměstí s nejdelším názvem v ČR. Návštěvníky však láká na mnohem více zajímavostí.
V podzimním období jsou to tradiční Svatováclavské slavnosti, pořádané na svátek tohoto patrona české země. Na místo se sjíždějí tisíce poutníků z tuzemska i zahraničí, pouť je však navštěvována také milovníky umění a historie.
Ti si na své přijdou kupříkladu při prohlídkách staroboleslavských chrámů, které mohou navštívit celoročně, o víkendech bez předchozí domluvy, pro skupiny je možné zajistit průvodce kdykoli během týdne. Při prohlídce navštíví dvojici nejstarších poutních míst v naší zemi, stejně jako románský kostelík sv. Klimenta, nejstarší dochovanou stavbu na bývalém hradišti, vyzdobenou freskami, jejichž stáří je srovnatelné s výzdobou rotundy sv. Kateřiny ve Znojmě.
Ani sportovně založení návštěvníci ve městě nepřijdou zkrátka. Po cyklostezce vedoucí po břehu Labe, oddělujícím obě části města, se mohou vydat do několik kilometrů vzdálených Čelákovic proti proudu, nebo po proudu do Kostelce nad Labem. Za zmínku však stojí také atletický stadion v Houštce, kde trénoval přední český běžec Emil Zátopek a padlo zde i několik jeho rekordů. Dnes přímo u oválu najdete jeho sochu.
Stará Boleslav proslula i mezi příznivci jezdectví. V Houštce sídlí jezdecký klub s dlouholetou tradicí, druhý byl nedávno založen v blízkosti Proboštských jezer – v létě oblíbeného mísa ke koupání – a v roce 2013 na brandýském zámku proběhl první ročník Jezdecké akademie, na které se představilo jediné původní české plemeno koní – kladrubáci.
Jen z tohoto stručného článku je jasné, že výlet do Staré Boleslavi ocení celá rodina, z něhož si každý vybere,co ho právě bude nejvíce zajímat. Jednodenních historicko-kulturních akcí je ve městě pořádáno víc než dost, zájemci jsou o nich včas informováni na stránkách města.