OC Šestka pomáhá zachraňovat želvy v Indonésii

Na zemi existují želvy téměř 250 milionů let, byly svědky rozkvětu i pádu dinosaurů, přežily nástup ptáků, savců i změny podnebí. Dnes jsou ale na pokraji vyhynutí. Více než 70% druhů želv se ocitlo na Mezinárodním červeném seznamu ohrožených druhů. Zoo Brno dlouhodobě pracuje na záchraně těchto tvorů, kteří mají neobyčejný ekologický, vědecký i kulturní význam. Nyní se k ní přidává i Obchodní centrum Šestka.

OC Šestka pomáhá zachraňovat želvy v Indonésii

Už jen do 8. října mají zájemci možnost navštívit unikátní výstavu v prostorách OC Šestka a podpořit libovolnou částkou záchranu želv v Indonésii.

„Snažíme se nebýt lhostejní k tomu, co se děje kolem nás. Když se naskytla příležitost podpořit snahu Zoo Brno, neváhali jsme,“ vysvětluje marketingový manažer OC Šestka Leoš Pajer. Návštěvníci si v prostorách Šestky mohou na informačních panelech přečíst o osudech některých druhů želv a najdou zde i informace o tom, jak pomoci. V pasáži je taktéž umístěno velké akvárium s živými želvami a artefakty z oblasti Indonésie, kde brněnská Zoo vybudovala Vzdělávací a Záchranné centrum Kura Kura (indonésky „Zachraň želvu!“). Libovolným obnosem mohou návštěvníci pomoci i přímo na místě do kasičky k tomu určené. Více informací na http://www.zoobrno.cz/o-zoo-brno/projekty-ochrany-prirody/mezinarodni-projekty/kura-kura-zelvy-v-ohrozeni a na www.oc-sestka.cz

Ostrov Nusa Penida, na kterém Zoo Brno dokončila v roce 2009 Centrum Kura Kura, leží asi 25 km jihovýchodně od známého indonéského ostrova Bali. V Indonésii žije 27 původních druhů sladkovodních a terestrických želv. Vyskytuje se zde 6 ze 7 druhů mořských želv včetně největší želvy světa – globálně a evolučně ohrožené kožatky velké. Právě mořské želvy zde mají klíčové lokality pro reprodukci, zásadní potravinové zdroje a důležité křižovatky indo-pacifických migračních cest.

Počet želv v Indonésii i na celém světě velmi rychle klesá. I když se místní úřady snaží tento trend zvrátit, je to obtížný úkol. Pro hinduisty představují želvy posvátné bytosti a jejich hlava a maso slouží jako obětní symbol a pokrm. V mnoha oblastech (nejen v Indonésii) patří želví maso k významné složce potravy a vejce jsou ceněna pro své údajně afrodiziakální účinky. Krunýře želv jsou často používány k dalšímu zpracování. Nezanedbatelný vliv má také rostoucí cestovní ruch v oblasti. „Jsme si jisti, že návštěvníci našeho centra nejsou lhostejní a budeme rádi, když spolu s námi pomohou záchranně tohoto zvířecího druhu, který přežil již tolik a nyní to vypadá, že doplatí na lidské chování,“ uzavírá Leoš Pajer.

Zdroj: OC šestka
Autor:
Vydáno: