Recyklační víkend
Už pošesté se letos budou odborníci z Národního technického muzea v Praze těšit na přírůstky do sbírek, které dokumentují vývoj domácích elektrospotřebičů. Můžete je přinést k posouzení během tradičního Recyklačního víkendu, který muzeum pořádá ve spolupráci se společností ELEKTROWIN. Letos se akce uskuteční ve dnech 5.–7. října. Recyklační víkend navazuje na celoroční projekt s názvem „Máte doma muzejní kou-sek?“, ve kterém lidé nabízejí a kurátoři sbírek vybírají zajímavé spotřebiče prostřednic-tvím e-mailů.
Národní technické muzeum už takto získalo desítky exponátů od dárců z celé České republiky. Hned první Recyklační víkend v roce 2013 znamenal například přírůstek v podobě lednice české značky Frigera z druhé poloviny 30. let minulého století.
„Chtěl jsem ji zrenovovat, ale pořád nebyl čas. Vyhodit ji mi bylo líto, tak jsem ji nejdřív nabídl retro-kavárně jako dekoraci,“ svěřil se Martin Hladík z Prahy, který tehdy do muzea 120 kilo vážící lednici přivezl. V kavárně sice lednici chtěli, ale jen opravenou. Restaurování nakonec zajistilo NTM u pražské restaurátorské firmy Atelier Fiala. „Lednice se letos stane součástí výstavní expozice ke 100. výročí republiky, která ponese název Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět,“ říká kurátorka sbírky Technika v domácnosti NTM Lucie Střechová.
Máte doma muzejní kousek?
Od letošního března do konce roku zároveň běží druhý ročník projektu s názvem „Máte doma muzejní kousek?“. Jednou za čtvrt roku se provádí vyhodnocení jednotlivých etap, kdy kurátor NTM vyhodnotí pět spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírku. Na konci roku pak odborníci z muzea vyberou ze všech spotřebičů „Nej muzejní kousek 2018“, tedy nejpřínosnější spotřebič, který byl v roce 2018 v rámci projektu zařazen do sbírek.
„V první etapě, která skončila 30. června, jsme vybrali jako jeden z nejpřínosnějších kuchyňský robot ETA varmix z šedesátých let 20. století, který muzeu nabídla paní Dagmar Krtičková Heritesová,“ říká Střechová. Spotřebič má dvě spirálové plotýnky, elektrickou pečenku, ve které se mohlo zapékat či smažit, a víceúčelový robot s výměnnými nástavci - mixér, mlýnek na maso, mlýnek na kávu a hnětač. Se svými rozměry 85,5 x 60 x 51 cm byl určen především do minikuchyní v panelových novostavbách. „Nejen, že k němu existuje i původní návod k použití a další dokumentace: robot má i zajímavý příběh,“ doplňuje kurátorka. Maminka dárkyně jej totiž před 50 roky pořídila za peníze z porodného, převzetí se navíc uskutečnilo právě v den životního jubilea paní Heritesové.
Právě příběhy a dochovaná dobová dokumentace odborníky z Národního technického muzea zajímají přinejmenším stejně, jako spotřebiče samotné. Podle Střechové navíc nejde ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní. V loňském roce ji zaujal například malý kuchyňský pomocník ze 70. let, který možná ještě v některých českých domácnostech věrně slouží. „Je to elektrický mlýnek na kávu značky ETA koupený v roce 1987,“ přibližuje. „Ve sbírce už jeden takový máme, ale je bílý. Tenhle pochází z výrobní řady s oranžovými plasty, ze které už jsme získali třeba mixér,“ popisuje kurátorka.
Kam s těmi, které v muzeu nevyberou?
Pracovníci muzea děkují za všechny zaslané nabídky, i když se konkrétní spotřebiče do sbírek nehodí. „Pokud k nim mají lidé vztah jako k jakékoli jiné rodinné památce, mohou si je samozřejmě ponechat ve svém vlastním domácím ‚muzeu‘,“ říká Táňa Modlová, která za ELEKTROWIN garantuje spolupráci s NTM. „Jinak je mohou odevzdat k recyklaci na kterémkoli z bezmála 14 tisíc sběrných míst, která jsme během let vytvořili po celé České republice,“ upozorňuje. Totéž se týká spotřebičů, které lidé přinesou k posouzení do muzea během Recyklačního víkendu 5.–7. října. Ty, které se nestanou součástí sbírek, budou odvezeny na sběrný dvůr rovnou po akci.
„V každém případě ale všichni, kdo staré elektro přinesou nebo přivezou, získají drobnou pozornost a současně budou moci uplatnit slevu ve výši 100 Kč ze základního nesníženého vstupného do muzea, tedy z 220 Kč,“ upozorňuje Modlová. „Slevu na vstupném poskytuje Národní technické muzeum u pokladny muzea oproti kupónu, který návštěvníci získají ve stánku ELEKTROWIN po odevzdání elektrospotřebiče,“ dodává.