Roztočte to s roztoči!

Nejen pro milovníky biologie připravilo OC Šestka výpravu do fascinujícího světa, který je pro nás běžným okem takřka nepoznatelný. Drobní živočichové, jejichž velikost se pohybuje v řádu mikrometrů či milimetrů a mnohdy jsou viditelní pouze pod optickými přístroji, se v ruzyňském obchodním centru Šestka představí v obřích velikostech.

Roztočte to s roztoči!

Na výstavě nazvané příznačně Mikrokosmos uvidíte realistické 1,5 až 2 metry velké sochy housenky, klíštěte či roztočů v prostředí, ve kterém běžně žijí.  Výstava probíhá od 7. do 31. května a je přístupná zcela zdarma v pasážích centra během otevírací doby.

Expozice představí šest obřích exemplářů mikroživočichů, mezi nimiž najdeme staré známé klíště, roztoče, veš či želvušku, nejodolnějšího živočicha naší planety. „Svět kolem nás, který je pouhým okem takřka neviditelný, je stejně fascinující, jako ten, ve kterém se běžně pohybujeme. Mikrokosmos chce ukázat, že i tito drobní živočichové, kteří nám leckdy možná i trochu komplikují život, jsou pozoruhodně dokonalou součástí přírody, která nás každodenně obklopuje,“ říká marketingový manažer OC Šestka Leoš Pajer.

Další informace k výstavě Mikrokosmos v OC Šestka na www.oc-sestka.cz a na www.facebook.com/ocsestka.

Každý z 1,5 až 2 metry velkých exponátů odpovídá v měřítku detailně svému vzoru a provází jej ukázka prostředí, v němž daný živočich žije. Samozřejmostí edukativní formy prezentace jsou i popisky, seznamující diváky se základními údaji. „Naše výstava může dětem napomoci poutavou formou pochopit, že úklid a čistota domova jsou důležité, ale stejně tak ukáže i fascinující schopnosti přírody na příkladu želvušky,” upozorňuje dále Leoš Pajer.

Želvušky najdeme v půdě, mechu a ve vodě, kde žijí v největších hlubinách oceánu či prostředí pod ledovci. Nevadí jim ani horké prameny nebo extrémní nadmořské výšky v Himálaji. Dokáží přežít i opravdu drsné podmínky: nejen sucho, ale i vakuum, několik hodin v kapalném héliu při teplotách blízkých absolutní nule, radioaktivitu v dávkách tisícinásobně převyšujících smrtelnou dávku pro člověka, opakované zahřátí na 150 stupňů Celsia, tlak až šestkrát vyšší, než jaký vládne na nejhlubším místě oceánu a mnoho dalších protivenství. „Toto osminohé stvoření, zavalité a pomalé, kterému se v angličtině říká water bear, tedy vodní medvěd, pro nás může být vzorem odolnosti a výdrže…,” dodává s úsměvem Leoš Pajer.

Výstava, na které najdete i fotopointy, je po celou dobu konání přístupná zcela zdarma a o víkendech je možná i prohlídka se školeným průvodcem. Pro objednání prohlídky s průvodcem je nutné kontaktovat přímo správu centra na e-mailu: info@oc-sestka.cz.

Zdroj: OC šestka
Autor:
Vydáno: