Světový den želv
Mezinárodní svátek, který připadá na 23. května, by měl připomenout význam těchto starobylých plazů v ekosystému, upozornit na nebezpečí, kterým v současné době čelí a co lze udělat pro jejich ochranu. V ústecké zoo se proto v neděli 19. května koná pro malé i velké návštěvníky tematická akce, kde se o této problematice dozvědí více. „Využili jsme skvělou příležitost, kdy v České republice pobývá nadšená ochranářka Hanka Svobodová, zakladatelka projektu s příznačným názvem Chráníme mořské želvy, a domluvili se na vzájemné spolupráci.
Hanka totiž většinu roku tráví přímo v Indonésii na severovýchodním Borneu v oblasti Berau, kde se zabývá ochranou mořských želv, které věnuje veškerý čas, energii a finanční prostředky,“ přibližuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. „V naší zoo proběhne v 10.00 hodin v Zooškole Heinricha Lumpeho zajímavá přednáška o jejích aktivitách a celém projektu, včetně promítání fotografií a videí. Na závěr proběhne dražba obrazu mořské želvy od Petra Přikryla (vyvolávací cena je 500 Kč), takže bychom byli rádi, kdyby s tím účastníci přednášky počítali dopředu J, neboť celý výtěžek bude věnován na ochranu mořských želv,“ popisuje Věra Vrabcová.
Program pro návštěvníky bude pokračovat i v odpoledních hodinách, a to od 13.00 do 16.00 hodin v pavilonu slonů, kde se v rámci expozice nachází několik druhů suchozemských či vodních želv. „Naši výstavku doplní ještě želva uhlířská a kontaktní želva zelenavá, navíc zde bude i stanoviště, kde si zájemci mohou zblízka prohlídnout a osahat želví krunýře či vajíčka,“ vysvětluje Nikola Roštejnská. „Na dalších místech uvnitř pavilonu slonů či v jeho okolí si mohou děti vyzkoušet různé želví aktivity, jako zahrabávání vajíček do písku, putování vylíhnutých želviček do moře či nebezpečí igelitových pytlíků při hledání potravy. Nebude chybět tvořivá dílnička, odkud si děti mohou odnést želvičku z ořechu,“ dodává Nikola Roštejnská.
Součástí odpoledního programu bude i promítání dokumentu České televize Češi zachraňují, konkrétně dílu věnovanému právě práci Hanky Svobodové v Indonésii. Na jednom ze stanovišť budou mít návštěvníci možnost s ní promluvit a zároveň podpořit projekt nákupem různých suvenýrů a propagačních předmětů projektu. Mohou se také dozvědět, jak se jako turisté zachovat při návštěvě tropických oblastí, např. vyhnout se konzumaci želvích vajec či nákupu suvenýrů ze želvoviny. Nedělní akce a medailonek Hanky Svobodové bude předmětem dalšího natáčení ČT, tentokrát do pořadu Nedej se.