Tradiční výstava orchidejí
Tradiční a v pořadí již 18. výstava orchidejí, kaktusů, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu se koná opět v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích v termínu od 14. 2. 2020 do 23. 2. 2020. Otevřena je i v pondělí 17. února 2020. Součástí výstavy je tradičně i stálá poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů nebo oblíbený vzdělávací program pro školy. "Exponáty, jež jsou majetkem vystavovatelů, představí ORCHIDEA Klub České Budějovice, z.s. a provozovatelé webového portálu www.pokojovky.cz. Rostliny dále doplní ukázky drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, voliéra s drobným ptactvem od Františka Jakeše a ukázky hmyzu od O. Bužgy a členů Entomologického kroužku při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. K vidění budou i bahenní rostliny," přibližuje garant výstavy a vedoucí přírodovědného oddělení Jihočeského muzea Mgr. Zdeněk Kletečka.
Výstava je tradičně instalována ve dvou hlavních výstavních sálech a přilehlé chodbě v přízemí muzea. Návštěvníci se mohou těšit na spoustu druhů orchidejí, ukázku sušších biotopů, kaktusy a další sukulenty. Kromě toho je ve výstavě umístěn i strom s tillandsiemi. Rostliny doplní ukázky drobných obratlovců. Dále představíme masožravé rostliny, terária s hmyzem a voliéru s drobným ptactvem. Tato expozice navozuje atmosféru tropického pralesa. Součástí výstavy jsou i informační panely o kaktusech, sukulentech a chovaném hmyzu. Dozvíte se i více o orchidejích - vstavačích, které patří mezi nejohroženější rostlinné druhy u nás. Výstavu doplňují exponáty, literatura a fotografie ve vitrínách na chodbě. Koncept, aranžmá a kompletní instalace výstavy jsou realizovány dle návrhu členů ORCHIDEA Klubu České Budějovice, z.s.. Prostory a technické zázemí pro konání výstavy poskytuje Jihočeské muzeum.
Atraktivní rostliny ve výstavních sálech, jimž dominují kvetoucí orchideje, jsou aranžovány jednak volně ve velkých skupinách, jednak v nasvícených celoskleněných vitrínách. Spojením atraktivních rostlin a drobného zvířectva se opět podařilo připravit aranžmá, které vytváří esteticky přitažlivý celek, který zaujme návštěvníka nejen vizuálně, ale též jedinečnou vůní stovek květů. Během celého trvání výstavy lze využít stálou poradnu pro pěstitele orchidejí a kaktusů a návštěvníci si zde rostliny mohou i zakoupit. Kromě toho je lze získat i zdarma! Každý 1000. návštěvník výstavy totiž tradičně obdrží jako dárek nejen orchidej, ale rovněž tašku s hnojivy, substrátem atd. pro snazší pěstování a péči.
Vzdělávací program pro školy a komentované prohlídky pro širokou veřejnost
Žáci se během 60 minut dozví zajímavosti ze života fauny a zejména flóry tropů, subtropů a také o orchidejích v naší přírodě. Součástí programu bude i výtvarná činnost. Členové ORCHIDEA Klubu České Budějovice, z.s. si pro návštěvníky připravili nově i komentované prohlídky výstavy pro předem objednané skupiny. Objednávky edukačních programů pro školy i komentovaných prohlídek pro veřejnost zasílejte na adresu: faktor@muzeumcb.cz.
Přednáška o pěstování orchidejí
Víte jak se během roku starat o orchideje? Jaké jsou obecně známé mýty při pěstování? Tyto a další otázky zodpoví během speciální přednášky pro širokou veřejnost místopředseda výboru ORCHIDEA Klubu České Budějovice, z.s. Radoslav Kacerovský. Akce se koná v sobotu 15. února 2020 od 14:00 hodin v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice, vchod ze strany Senovážného náměstí).
Květinový workshop
Dne 18. února 2020 od 16:00 do 18:00 hodin pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školu s právem státní jazykové zkoušky květinový workshop v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice, vchod ze strany Senovážného náměstí). Během workshopu, který povede zkušená lektorka, si každý účastník vytvoří orchidejové aranžmá se zdobeným květináčem a květinový náramek. Účast na workshopu je nutné si předem rezervovat nejpozději do pátku 7. února 2020 na recepci Jihočeského muzea, kde nahlásíte jméno a uhradíte kurzovné, které činí 350 Kč.