Tvář průmyslové doby
Výstava Národního technického muzea „Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna“ představuje výběr z fotografických archivů Poldiny huti v Kladně. Ilustruje stoletou historii významného průmyslového podniku a industriální doby a zároveň společenské uplatnění klasické černobílé fotografie ve stejném období.
Fotografické archivy Poldiny huti obsahují přibližně 10 000 negativů, většinou skleněných desek, později negativů na plastové podložce. Fotografie dokumentují všechny aspekty rozvoje a činnosti podniku – záběry provozů a výrobků včetně rozsáhlé technické dokumentace, zahraničních zastoupení a skladů, ukazují i společenské zákulisí výroby a fotografické portréty zaměstnanců. Za pozornost stojí i svébytný fotografický pohled a estetická kvalita některých fotografií.
Výstava je příležitostí nahlédnout do unikátního obrazového svědectví archivů Poldiny huti, které má v tomto rozsahu nejen vysokou dokumentární hodnotu z hlediska historie průmyslové výroby a společenských změn, ale ukazuje i možnosti, jaké nám dnes dává odborná kurátorská a restaurátorská práce s archivem historického fotografického materiálu.
Michaela Brachtlová, spoluautorka výstavy, dodává: „Na začátku bylo téměř 30 dřevěných beden plných špinavých krabic. Skrýval se v nich poklad, jehož hodnotu jsme si v NTM vždy uvědomovali. Přesto nás obsah během zpracování stále překvapoval úžasnými záběry, díky kterým můžeme nahlédnout do života podniku a lidí, kteří v něm pracovali, a zároveň obdivovat řemeslo tehdejších fotografů. Součástí výstavy je i záznam vzpomínek pamětníků. Podle jejich vyprávění je téměř zázrak, že se tyto vzácné fotografie zachovaly a dostaly do bezpečí muzea. Archiv Poldi byl zachráněn dokonce dvakrát a díky prozřetelnosti a úsilí několika lidí můžeme nyní jeho příběh sdílet všichni.“
Výstava NTM je jedním z výsledků výzkumného úkolu „Historický fotografický materiál – identifikace, dokumentace, interpretace, prezentace, aplikace, péče a ochrana v kontextu základních typů paměťových institucí“ (DF13PO10VV007), který je podporován z programu NAKI Ministerstva kultury ČR.
Výstava se koná od 29. listopadu 2017 do 11. března 2018