Užijte si májovou slavnost na české farmě

Slavnost máje spojenou s bohatým programem pro děti i dospělé můžete navštívit třetí květnovou sobotu na české farmě ve Středočeském kraji. Akci pořádá v rámci projektu Rok na vsi Park dětem spolek, jehož cílem je podporovat hodnoty národního bohatství a kulturního dědictví české země.

Užijte si májovou slavnost na české farmě

Na akci ve znamení českého folkloru, řemesel, dobrého jídla, pití a pestrých aktivit je vstup zdarma.

Májová slavnost spolku Park dětem proběhne 17. května 2014 na Farmě Heroutice v Neveklově, okres Benešov, která se specializuje na chov koní a agroturistiku. Kromě nabitého programu, během kterého se děti i dospělí budou moci věnovat řemeslům, poznávání, ochutnávání regionálních potravin či bubnování, bude připraven také taneční workshop a vystoupení moderátorů Rádia Junior. Návštěvníci se mohou těšit i na projížďky na koních, kterých je na farmě téměř šedesát. Farmu Heroutice vybudovali současní majitelé ze zchátralé usedlosti zakoupené na začátku 90. let a dnes se zde pořádají i jezdecké závody.

Organizátorem akce je Park dětem spolek. „Již od roku 2010 realizujeme naučně-zábavné festivaly pro rodiny s dětmi po celé České republice. Naším cílem je podpořit v lidech jejich hrdost na naše národní bohatství a kulturní dědictví. Na vybraných českých farmách máme připravené naučné stezky, v nichž spojujeme témata českých tradic a svátků v našem kalendáři s moderními a interaktivními prvky. Rodiče s dětmi si tak mohou užít na čerstvém vzduchu opravdu bohatý, zábavný program,“ říká Milena Krčálová, předsedkyně spolku Park dětem.

Májové zvyklosti

Slavnosti máje se odedávna slaví v celé Evropě. Staročeské máje se konaly zpravidla 30. dubna nebo 1. května. V den stavění májky svobodné dívky na plot přivázaly břízku zdobenou pentlemi (májku). Od rána poté šel vesnicí průvod mladíků v krojích s doprovodem muzikantů a u každého domu, který zdobila májka, si s ženami a dívkami z domu zatančili a připili si s otcem. Jinde zas májky svým milým nosili zamilovaní mládenci. Z lesa se přinesl vysoký jehličnan, kterému se oloupala kůra, a na vrchol se upevnil zdobený věnec. Strom se pak vztyčil a kolem něho se lidé dále veselili. Přes noc bylo potřeba strom hlídat, aby ho nepodřízl nebo neodnesl někdo z okolních vesnic, což by byla velká ostuda a strom by se pak musel vykoupit. Druhý den slavnost zpravidla pokračovala a večer se konala tancovačka. Ještě dnes se někdy májka draží a dívka, jejíž otec za ni zaplatí nejvíc, je královnou májů.

Především se však v tuto roční dobu konaly slavnosti s věnci a kroužky. Účastníci projížděli okolo na koni a pokoušeli se v trysku zavěšený věnec napíchnout na hůl nebo šavli. Krásným májovým zvykem, který téměř vymizel, jsou tzv. Královničky. Jejich smysl spočívá v symbolickém zasvěcení neposkvrněných dívek čisté jarní přírodě. Dívky se ozdobí čerstvě natrhanými květinami, zvolí ze středu tu nejkrásnější za královnu, zvoní na dveře a prosí o dobroty, které si pak rozdělí na louce.

Autor:
Vydáno: