Výstava orchidejí, bromélií, sukulentů
Tradiční výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu bude i tento rok k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. "Spojením atraktivních exotických rostlin a drobného zvířectva se podařilo připravit v prostorách Jihočeského muzea aranžmá, jenž zaujme návštěvníky nejen vizuálně, ale též jedinečnou vůní stovek květů. Výstava tak navozuje unikátní atmosféru tropického deštného pralesa," říká garant výstavy Mgr. Zdeněk Kletečka. Rostliny, jimž dominují kvetoucí orchideje, jsou aranžovány jednak volně ve velkých skupinách, jednak v decentně nasvícených celoskleněných vitrínách. Výstava je umístěna v hlavních výstavních sálech v přízemí muzea. V první místnosti je ukázka sušších biotopů, najdeme zde kaktusy a další sukulenty. Kromě toho zde uvidíme i strom s tillandsiemi. Rostliny doplní ukázky drobných obratlovců. Ve druhém sále jsou vystaveny orchideje, masožravé rostliny a nacházejí se zde terária s hmyzem a voliéra s drobným ptactvem. Ve třetí místnosti se nachází poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů a rovněž si zde můžete rostliny zakoupit. Expozici dále doplňují informační panely, kde se dozvíte i o orchidejích vstavačích, které jsou sice méně pompézní, ale neméně krásné. Bohužel většina z nich patří mezi nejohroženější rostlinné druhy u nás.
Výstava vznikla ve spolupráci se Specializovanou základní organizací Českého zahrádkářského svazu Orchidea, která sdružuje soukromé pěstitele orchidejí a sukulentů. Jejich rostliny tvoří převážnou část vystavovaných exponátů. Dalšími partnery projektu jsou Klub kaktusářů České Budějovice a Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, jež ve výstavě prezentuje představitele fauny (drobní obratlovci a hmyz). Exponáty rovněž zapůjčila Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ v Táboře.
První výstava orchidejí v Jihočeském muzeu byla zahájena 15. února 2000. Byla to jedna z nejkratších, ale návštěvnicky nejúspěšnějších výstav posledních let. Do značné míry se přitom jednalo o experiment, neboť nebyly vystavovány muzejní exponáty, ale živé rostliny v kombinaci se zástupci říše zvířat. Přestože výstava trvala pouhých pět dní, navštívil ji tehdy rekordní počet 5 089 návštěvníků. Nepochybně se zde odrazila atraktivnost námětu výstavy, alespoň pro Jihočechy, neboť na rozdíl od jiných regionů (Plzeň, Liberec, Brno, Praha aj.) není v Českých Budějovicích botanická zahrada s tropickými skleníky. Od této doby muzeum pravidelně pořádalo výstavy orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin až do rekonstrukce historické budovy. Nyní se po krátké přestávce opět k této tradici vrátilo.
Kromě toho, že si můžete krásné květiny zakoupit přímo na výstavě, lze je získat i zdarma! Každý 1000. návštěvník totiž obdrží jako dárek nejen orchidej, ale rovněž tašku s hnojivy, substrátem atd. pro snazší pěstování a péči.
Výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu je pro veřejnost přístupná od 16. února 2018 do 25. února 2018. Otevírací doba: pondělí (včetně) - neděle 9:00 - 17:30. Vstupné: 60 Kč základní, 30 Kč snížené, 120 Kč rodinné.
Hmyz v obrazech Jana Kobyláka (16.2. 2018 - 31.5. 2018)
V přízemí muzea se společně s výstavou orchidejí otevře i menší výstava ve vitrínách - Hmyz v obrazech Jana Kobyláka. Cílem expozice je přiblížit hmyz široké veřejnosti formou ilustrací i sbírkových exponátů hmyzu v jejich druhové, tvarové a barevné rozmanitosti. Hlavním předmětem výstavy jsou olejomalby hmyzu Jana Kobyláka, které jsou doplněné ukázkami jednotlivých představitelů hmyzu, aby bylo možno porovnat malované objekty s originálem.
Výstava Hmyz v obrazech Jana Kobyláka je pro veřejnost přístupná od 16. února 2018 do 31. května 2018. Otevírací doba: úterý - neděle, svátky 9:00 - 17:30. Vstupné: zahrnuto v rámci výstavy orchidejí. Po skončení výstavy orchidejí platí klasické vstupné: 25 Kč základní, 15 Kč snížené, 55 Kč rodinné.
Výtvarná soutěž pro školy
V rámci obou výstav vyhlašuje Jihočeské muzeum výtvarnou soutěž pro následující tři věkové kategorie: mateřské školy, základní školy I. stupeň a základní školy II. stupeň. Téma: libovolná inspirace výstavou orchidejí či výstavou hmyzu v obrazech Jana Kobyláka. Techniky: kresba, malba, koláž, grafika, kombinované techniky, volné objekty. Doporučený formát: max. A2. Tvořit mohou buď jednotlivci ZŠ nebo jednotlivci a třídní kolektivy MŠ. Z každé kategorie budou vybrány a oceněny tři nejlepší práce. Výtvarná díla je nutno odevzdat buď osobně na recepci Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51, České Budějovice) nebo zaslat poštou na tutéž adresu s označením "výtvarná soutěž". Díla lze odevzdávat od 16. února 2018 do 30. dubna 2018. Práce je třeba na zadní straně označit jménem a příjmením autora, třídou a názvem školy. Vyhodnocení soutěže a slavnostní předání cen proběhne 31. května 2018 v Jihočeském muzeu (přednáškový sál č. 114 v přízemí hl. budovy: Dukelská 1, 370 51, České Budějovice). Oceněné práce budou vystaveny v edukačních prostorách muzea do 30. června 2018.
Edukační program pro školy
Součástí výstavy je i edukační program pro školy s názvem Svět orchidejí a sukulentů, který přiblíží život orchidejí, kaktusů či hmyzu. Žáci si během něj mohou vyrobit například netradiční květinu nebo vybarvit speciální omalovánky.