Články
Zoo Ústí nad Labem vznikla ze soukromé ptačí rezervace Heinricha Lumpeho, která byla zaměřena hlavně na ochranu volně žijícího ptactva. V areálu postupně vznikaly výběhy a expozice pro zvířata místní fauny, které později nahradily hlavně exotické druhy. „V současné době chová zoo 52 druhů ptáků, ale některé z nich máme pouze v zázemí. Důvodem je preference odchovů, kdy ptáci mají klid na hnízdění a péči o mláďata. Jedná se zejména o velké papoušky rodu ara, ale i o zástupce dalších zoologických řádů a rodů,“ vysvětluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.
Pásovcům kulovitým (Tolypeutes matacus) Ricardovi a Júlii se koncem července narodilo první mládě. Malou kuličku objevili chovatelé při pravidelném vážení zvířat. Teď už má sameček Baboo 350g, otevřené oči a pod dozorem matky začíná zkoumat okolí. Pásovci kulovití jsou pro brněnskou zoo zcela novým druhem chovaným teprve od února 2017. Narození mláděte tak brzy po sestavení rodičovského páru je pro zahradu velmi cenné.
Jako jediná zoo v České republice opakovaně odchovává turaka šedého (Crinifer piscator). Vůbec první mládě odchovala zoo v roce 2015, letos se vylíhla hned tři. Turako šedý se v zoologických zahradách množí velmi zřídka. Důvodem jsou jeho specifické potravní nároky – druh je z velké části listožravý, má velmi rychlý metabolizmus a je tedy pro rodiče velmi náročné mláďata ukrmit.
Adoptovat zvíře v brněnské zoo může kdokoliv, jednotlivec i firma. Příspěvek slouží na nákup krmení a nejnižší příspěvek je 500 korun na rok. Nejoblíbenějším zvířetem v brněnské zoo je surikata, následuje vlk arktický a lemur kata.
Léto se přehouplo do druhé půle a ve vlhčích lokalitách areálu ostravské zoologické zahrady i botanického parku u břehů rybníků a tůní roste v tomto období nápadná vzrostná vlhkomilná rostlina s atraktivními růžovými květy – kyprej vrbice nebo také kyprej obecná (Lythrum salicaria). Tato hojně rozšířená bylina má původ na euroasijském kontinentu, v Evropě se nevyskytuje pouze v severních oblastech nad 65. rovnoběžkou a ve vysokohorských oblastech.
první 110 220 329 330 331 332 333 445 557 poslední